הקומיקאי פטריס אוניל

 when a guy says to me "Dude… Man, you changed my life," that feels good. If a dude says "You changed my life" or a woman says "You changed my life," for some goofy shit you did… you know, that means something. That's "it". I want to change lives but not be profound about it."

פטריס אוניל – קומיקאי שכל הגדולים אוהבים

מהיום שהתחלתי לכתוב בילדי הקומדיה ידעתי שאני אנסה לעשות כתבה על הסטנדאפיסט האהוב עלי פטריס אוניל. הוא נולד בניו יורק ב- 1969 ונפטר ב -2011. 

יש לו הופעת סטנד אפ מלאה, Elephant in the room, שהיא מעולה אבל אני לא מרגיש שזה יעשה צדק לאומן הזה לשפוט אותו רק על פי זהה.

ריקי ג'רווייס (יוצר התוכנית "המשרד" וסטנדאפיסט) למשל קרא לו הסטנדאפיסט האהוב עליו בטוויטר.

בנוסף קומיקאים שהם היום שם עולמי, שהכירו אותו בתחילת הקריירה שלהם (ביל בר, קווין הארט, ג'ו רוגן ועוד), לא מפסיקים לשבח ואותו לספר סיפורים על הקומיקאי, האדם והתופעה שהיא פטריס אוניל.

בין היתר הוא דיבר על גזע בארה"ב כאדם שחור, אבל זה לא היה קלישאתי וזול, והוא דיבר על יחסים בין גברים לנשים אבל הביא תמיד זווית מעניינת.

אני עדיין מחפש חומרים שלו שלא שמעתי, ומוצא בתוכנית הרדיו Oppie and Anthony ונהנה מכל רגע.

להרשמה לניוזלטר ילדי הקומדיה

אז החלטתי לעשות סקירה קטנה עליו ולהביא כמה קטעים שאני אוהב במיוחד או שדיברו אליי מאוד ומשם זה אתם והמצפון שלכם.

That dude was so funny even his standup work just captures like a sliver of how fucking funny that guy was […] [O'Neal] walking into a deli to buy a newspaper was funnier than most comedians I ever met.

Bill Burr.

The Comedy celler 

פטריס אוניל יצא ממועדון הקומדיה הקומדי סלר שבמנהטן (הוקם ב-1982) שנחשב לאחד ממועדוני הסטנד אפ המצליחים בעולם.

רשימת הכוכבים שיצאו ממנו כוללת כמה מהקומיקאים המובילים בעולם כמו: דייב שאפל, לואי סי.קיי, דייב אטל, קווין הארט, ג'פרי רוס והרשימה עוד ארוכה.

קראו עוד:

מדריך האזנה לפודקאסטים על קומדיה

אייל בריג – ראיון ר-ציני

אלדד שטרית – ראיון ר-ציני

הדיבור סביב מדורת הקומיקאים שגדלו בסצנה הזאת והיו חברים של אוניל היה שהוא היה כמעט בריון ורודן כשהוא צפה בהופעות של אחרים.

סיפור מפורסם שקווין הארט מספר מאותם ימים : בזמן שהוא הופיע על הבמה פטריס אוניל זרק ספר טלפונים מהקהל על הבמה ונחת בחבטה שהשתיקה את כולם וצעק לו "תקריא את זה, יש שם חומרים יותר טובים ממה שאתה מספר עכשיו."

הסיפורים האלה, לפחות אלה שאני ראיתי, מסופרים תמיד בפרצים של צחוק וכנראה גם געגוע.

Tough crowd

התכנית Tough Crowd שודרה ברשת קומדי סנטרל משנת 2002 עד 2004. יוצר התוכנית והמנחה קולין קווין היה מארח פאנל של קומיקאיםלדון על עיניינים אקטואליים. מהשנתיים התמימות האלו אפשר לuמר שממש נוצר תת ז'אנר חדש של פאנל שהוא פוליטי אבל לא לוקח את עצמו ברצינות תהומית ואפשר לראות השפעות שלו אפילו בתכניות ישראליות כמו "טינופת" של דנה מודן ויורם קוניאק משנת 2008.

גם פה אוניל גונב את ההצגה בכל פרק שהוא מתארח בו. בין אם בזכות השנינות ומהירות המחשבה שלו ובין אם זה סתם בגלל שהוא אדם גדול ורועש שיכול פשוט לגנוב את אור הזרקורים.

המשתתפים בפאנל היו באופן קבוע משתיקים זה את זה וקוראים זה לזה מטומטם כשמשהו שאמרו לא מצא חן בעיניהם. בראיונות עם אוניל מאוחר יותר הוא היה אומר שזה מה שהם היו עושים במועדוני הסטנדאפ כקליקה, וזה מה שמחשל אותם בעצם להיות טובים יותר וחדים יותר. וכשיש לך קומיקאי כמו פטריס אוניל שיעיר לך על כל קיצור דרך או התפשרות שעשית בקומדיה שלך, זה אכן מחשל ומהקליקה הזאת קיבלנו כמה שמות ענקיים שנחשבים למובילים בעולם הסטנדאפ, בהם קווין הארט, ביל בר ועוד

O&A

התכנית של אופי ואנתוני, או O&A בקיצור,  הייתה תכנית דיבורים שאירחה הרבה קומיקאים שונים לאורך השנים והייתה הצלחה ענקית, יש שמייחסים לה את התחלת הפודקאסט כפי שאנחנו מכירים היום.

אחד מהאורחים הקבועים שלהם היה כמובן פטריס אוניל והרבה מההצלחה שלו, יחסית ככל שתהיה בזמנו, ניתן לייחס להשתתפות שלו בתוכנית: הוא לא מוגבל לפורמט של סטנדאפ והוא יכול לשבת ולדבר בחופשיות. בתכנית של שלוש וארבע שעות לפעמים הוא זורח כאדם שנון שיש לו מה להגיד בערך על כל דבר.

הם מדברים בחופשיות על גזענות, יחסים, סרטים וכל דבר אחר ללא מגבלות וללא חשבון.

באחד הפרקים האהובים עלי כריס רוק מתארח בטלפון ומסביר לאוניל למה הוא נכשל באודישן אצלו (לכולם אוהבים את כריס שהייתה הצלחה) נטו בגלל היחס האישי הנוראי שלו.

בעקבות האופי הבוטה של התכנית הם קיבלו המון דיווחים שליליים בתקשורת ובאחת הפעמים אוניל מגן על התוכנית בפאנל בחדשות פוקס ופורש את דעתו על חופש ביטוי והומור. הקטע הזה צולם לפני יותר מעשור ונשאר רלונטי עד היום.

סטנד אפ

ואז יש את הסטנד אפ.

אפשר למצוא ביוטיוב כל מיני קטעים מהופעות כאלו ואחרות ויש את הספיישל המלא היחיד.

המופע שלו Elephant in the room הוא אחד הספיישלים הכי טובים שקיימים פשוט:

מצחיק, חד ומלא מחשבה.

וגם שם עדיין משהו מרגיש לא ממומש עד הסוף. כאילו היה שם עוד המון חומר שפשוט לא נזכה לשמוע יותר.

מבאס אותי לפעמים לחשוב על זה וזה מוזר כמה אדם שמעולם לא הכרתי השפיע על החיים שלי. יש מצב שזה מטופש סה"כ איזה קומיקאי שניסה ולא ממש הצליח אף פעם.

אבל בציטוט בהתחלה הוא טוען שאם הוא שינה לאדם אחד את החיים זה היה שווה את זה. משיטוט קצר בתגובות ביוטיוב לקטעים שלו שכן ישארו נראה שהוא שינה לאלפים. 

להזמנת הרצאה

דרור, 0547454667

Comments

comments

מה חשבת?