פי ווי הרמן

חייו ומותו של פי ווי הרמן – קומיקאי, שחקן ובן אדם מוזר

פי ויי הרמן שנפטר לאחרונה היה קומיקאי ייחודי, כזה שקצת קשה להסביר את הקסם שלו.
לי הוא תמיד נראה כמו כוכב של סרטים אילמים, למרות שהיה לו קול די מעצבן ויותר איפור מטלי גוטליב.
בכתבה הבאה נסתכל על עלייתו ונפילתו המביכה למדי של פול רובנס, הידוע גם בשם- פי ווי הרמן.

/4 סרטי קומדיה ישנים שכדאי להכיר – שחור, לבן והרבה יותר מזה
/חינוך מיני וביג מאות' – סקס בנטפליקס. מצחיק או מעיק?

ההרפתקה הגדולה של פי ווי הרמן (1985, טים ברטון)

הדמות של פי ווי הרמן נולדה בעקבות מופע הבמה שיצר פול רובנס בתחילת שנות ה-80, שבה הוא מתקשר עם בובות (ספה, גלובוס ועוד חברים). לעיתים נראה שמדובר בפרודיה על סדרות ילדים משנות ה-50, אבל למעשה מדובר בקומדיה נורא ויזואלית ומוגזמת, כאילו שמישהו לקח כוכב של סרטים אילמים וזרק אותו לשנות ה-80.
בעקבות הצלחת המופע שלו (דבר שהוא תעלומה גדולה בעיניי), הוא קיבל הזדמנות לככב בסרט משלו, ההרפתקה הגדולה של פי ווי הרמן.
העלילה מספרת על כך ששכנו החמדן והמוזר גנב לו את האופניים, מכאן הוא יוצא למסע הזוי למדי להשבת האופניים שלו. מצד אחד יש בסרט הזה את המגע המיוחד של טים ברטון, מצד שני פי ויי הרמן הוא דמות שקשה מאוד להבין אותה בתור מבוגר, לי הוא נראה כמו בובת פיתום שהתעוררה לחיים. אבל מה אני מבין? הסרט גרף 40 מיליון דולר בקופות והפך לסרט קאלט. אולי חלק מהקסם בסרט זאת העובדה שמדובר במחווה (מוזרה למדי) לגונבי האופניים של דה סיקה (1948). בכל מקרה, הוא הצליח להיכנס לתודעה והפך לשם מוכר עבור כל ילד שגדל בארצות הברית בשנות ה-80, הוא אפילו הוציא תקליט בשנת 81!.

להרשמה לניזולטרסצנת הפתיחה היצירתית של טים ברטון

הפרצוף המיוחד של פי ווי הרמן בתוספת הקולנוע הנפלא של ברטון


פי ווי הרמן הגדול (1988, רנדל קליישר)

פי ווי הרמן הוא סרט המשך לסרטו הקודם, ובו הוא חולם על להיות זמר ובינתיים עובד בחווה ואיכשהו מצטרף לקרקס,
מדובר בקומדיה טיפוסית לתקופה, אבל קצת יותר ילדותית . בתקופה הזאת לא מעט סרטים עסקו בנוער האמריקאי, פה יש לנו בחור בגיל העמידה שמנסה להצטרף לקרקס. אפשר לומר שהקסם של טים ברטון חסר פה. לסיכום, הסרט לא הצליח יותר מדי מבחינת מסחרית.
/

סצנה קומית שהיא 10% מינית ו90% מוזרה

תוכנית מערכונים, קומדיה בריטית וקומדיה תקופתית של HBO – סדרות קומדיה בהוט בדצמבר


החופשה הגדולה של פי ויי הרמן (2016, ג'ון לי)"אני אומר לך, להחזיר את פי ויי הרמן לסרט ילדים בשנת 2016 זה רעיון גאוני"
ניתן לו צ'אנס, אבל שלא ייגע בעצמו בפומבי הפעם!" (הסבר מפורט בסוף הכתבה).
פי ויי הרמן חוזר והפעם הוא יוצא למסע מטורף ברחבי ארצות הברית, הוא פוגש מגוון דמויות משונות (אפילו ביחס אליו). במהלך הסרט הוא מנהל סוג של מערכת יחסים רומנטית עם חברו הטוב ג'ו (לפחות זה הפירוש שלי). זהו סרט שהוא קצת מוזר בנוף של שנות ה-2000, מצד אחד מראים פה עולם שהוא לא כבר לא כזה תמים (כמו שזה שהיה לכאורה בזמן הסרט הראשון), אבל מצד שני פי ויי הרמן תמיד נשאר אותו הדבר, הוא מתנהג כילד ללא קשר לגילו. יש פה וייב מוזר שקצת קשה להסביר אותו. אולי בגלל שהוא קצת הזדקן או אולי זה בגלל שפתאום זה נראה לנו ממש מוזר, לראות בן 65 שמתנהג כמו ילד כל הזמן.

הטריילר של נטפליקסהטריילר של נטפליקס

בדרך להרפתקה האחרונה שלו בקולנוע


אחרית דבר – עם המכנסיים למטה


אחרי הצלחת הסרטים ותוכנית הטלוויזיה שהייתה לו (המופע של פי ויי הרמן 86-90) הגיע הרגע שסיים לפול רובנס את הקריירה- הוא נתפס מענג את עצמו בקולנוע למבוגרים בלבד, דבר שהוביל להחרמה שקטה שלו וסיים הלכה למעשה את החלק המוצלח ביותר בקריירה שלו. הדבר גרם לביטול תוכנית הטלוויזיה שלו, ובאופן כללי גרם ללא מעט אנשים לחשוב שהאיש המוזר הזה שמתנהג כמו ילד, הוא פדופיל (דבר שהוא דאג להכחיש). כמה שנים אחר כך, הוא הוכיח להם שהם כנראה צדקו ונתפס שוב פעם (הפעם בנוחות של ביתו) והואשם באחזקה של פורנוגרפיית ילדים (לפי השמועות, הוא החזיק סרט פורנו שבו הייתה כוכבת שהייתה מתחת לגיל 18 בזמן הצילומים בשם טרייסי לורדס). הוא הודה באשמה שולית למדי, המשיך להופיע מדי פעם בתפקידי אורח ובסופו של דבר נכנע לסרטן בשנת 2023. אפשר להגיד שבמובן מסוים פי ויי הרמן מייצג את החלום האמריקאי (בעולם הבידור לפחות), זה לא משנה עד כמה אתה מוזר או הזוי, תמיד יש לך אפשרות להצליח בגדול, מה שקורה אחר כך (ע"ע ביל קוסבי) זה כבר תלוי לגמרי בך.

פילמוגרפיה חלקית:
1985- ההרפתקה הגדולה של פי ווי הרמן (טים ברטון)
1988- פי ווי הרמן הגדול (רנדל קליישר)
1992- תפקיד אורח- באפי קוטלת הערפדים.
1986-1990 סדרת טלוויזיה, בית המשחקים של פי ויי.
2016- החופשה הגדולה של פי ווי הרמן (ג'ון לי).

Comments

comments

מה חשבת?