לקראת מופע המחווה ללואי סי.קיי, אבנר מירב, מיוזמי המופע, בוחר את הקטעים הגדולים שלו

 

"הארוחה לא מסתיימת כשאני מלא. הארוחה מסתיימת כשאני שונא את עצמי"

  • לואי סי.קיי.

 

לא חסרים קומיקאים שמדברים בבוטות על הבמה, אין מחסור בקומיקאים שלועגים לעצמם ולקהל ויש לא מעט סטנדאפיסטים ששאבו מסיפור החיים הקשה שלהם השראה לעלות ולהצחיק. ובכל זאת, יש משהו בלואי סי.קיי. שהוא שונה. אם לנסות ולתמצת את פועלו של האיש במשפט, אולי ניתן לומר: "אם כל אדם אחר היה מספר לכם את זה, הייתם בוכים".

סיפור חייו הוא כזה של מאבק מתמשך: באלמוניות, בהפרעות אכילה, במערכות יחסים כושלות ובניסיון הבלתי-נגמר לאזן בין חייו האישיים לחייו הבימתיים. אולם, לאורך כל הדרך לואי נשאר נאמן לעצמו ויותר מכך – נאמן לסגנון הקומי הייחודי שלו.

 

"כמו סיינפלד, אבל מלוכלך"

 

תחילה, לואי היה כמו קומיקאים רבים אחרים: אבחנות קומיות לגבי הדברים הקטנים בחיים. בשיא הבועה של הסטנדאפ של סוף שנות ה-80 בארה"ב, היה לואי עוד קומיקאי מני רבים. לדבריו, הופעתו הראשונה בשנת 1985 הייתה כל כך גרועה, שהוא המתין שנתיים עד לפעם הבאה שבה עלה על במה. במשך שנים הוא הסתובב באלמוניות יחסית, וגם כשגיבש את קולו הקומי הייחודי, היה עדיין רחוק שנים מפריצה.

"עדיף להיות משוגע מאשר טיפש"

 

קצת יותר מעשור אחרי הופעתו הראשונה, אחרי שעבד ככותב בשביל שמות ענקיים כמו קונאן או'בריאן ודייויד לטרמן, ולא התקבל לתכנית Saturday Night Live, קיבל לואי את הספיישל הטלוויזיוני הראשון שלו. אמנם הסגנון ההתחלתי הוא די גנרי, אבל ככל שלואי מתקדם בקטע שלו, מתחילים להבחין ביכולת שלו לקחת מצבים פשוטים, לפרק אותם ולהסיק מהם מסקנות שמתמשכות לתוך קטע שסטנדאפיסט אחר היה מסיים בחצי דקה.

 

"כל חרבון הוא מצב חירום"

 

בשנות ה-2000 לואי החל להיחשף לחלוטין על הבמה. המונולוגים שלו נהיו יותר אישיים ונגעו בנושאים שלרוב מתייחסים אליהם ברצינות תהומית, כגון הפרעות אכילה, הקשיים שבהורות ומשברים בחיי הנישואין. במקומות האלה, התגלתה הגאונות האמתית שלו, משום שכמו הגדולים האמתיים של העולם הזה, הוא הצליח לדבר על נושאים רציניים, חשובים (וחשובים פחות) ומכאיבים – ולהצחיק תוך-כדי.

 

"הדבר הכי עצוב אי-פעם באמריקה"

 

ללואי אין גבולות. שום דבר אינו מחוץ לתחום, גם לא משפחתו הקרובה. את הרגעים הכי פרטיים, אינטימיים ומדכאים מחיי היומיום שלו עם אשתו וילדותיו, הרבה מהדברים שרובנו לא היינו מגלים לחברינו בשיחה פרטית, אמר לואי מול קהלים של אלפי אנשים. לעתים יש תחושה שהוא עושה זאת כדי להקשות על עצמו בחייו האישיים – כדי שיהיו לו עוד חומרים לכתוב.

 

“גירושין הם לנצח"

 

התדמית השמחה והמשעשעת של לואי מסתירה מאחוריה סיפור לא קל. מעבר לעובדה שאנשים מתארים אותו כאיש לא נעים בחיי היומיום (ושמו אף הועלה בהקשר של הטרדה מינית), הפתיחות הטוטאלית שלו על הבמה עלתה לו, ככל הנראה, בחיי הנישואין. אחרי שנים שבהן בידר מיליונים על גבן של אשתו ובנותיו, הוא ואשתו התגרשו. תגובתו לגירושין מאפיינת את תפיסת עולמו: "באותו רגע חשבתי שלא יהיו לי יותר חומרים למופע", אמר. אבל לואי, בהיותו לואי, רק מינף את ההתפתחות החדשה לכתיבת חומרים מעולים וחכמים למופעים שבאו אחריהם והתבסס כאחד הקומיקאים המצליחים והמשפיעים אי פעם.

***

ביום רביעי הבא, 9.3.2016, ייערך מופע מחווה ללואי סי.קיי. בסטנדאפ פקטורי בתל אביב.

 

לרכישת כרטיסים.

 

לדף האיוונט בפייסבוק 

 

Comments

comments

מה חשבת?