טד - אחת מקומדיות סטלנים ידועות

טד, הלילה שלפני ו-Smiley face הן קומדיות סטונרים שאפשר לצפות בהן אחרי שעישנתם משהו שאין בו אזהרה של משרד הבריאות

קומדיות סטלנים או קומדיות סטונרים הן סרטים שכיף לראות אותם תחת השפעת וויד, וברובן המריחואנה תופסת חלק משמעותי בעלילה. בנוסף הן מנסות להעביר את האווירה המעושנת אל הצופים. סטונר הוא מושג ידוע בתרבות האמריקאית, הרבה פעמים ככינוי גנאי, כזה המתייחס בדרך כלל לגברים או נשים שגרים במרתף או בדירה שהם עומדים לעוף ממנה כי אין להם כסף לשכר דירה.

מדובר בטיפוסים חביבים למדי (אולי בגלל זה רוב סרטי הסטלנים הם קומדיות) אבל כאלו שלא ממש מצליחים להתקדם בחיים. יש לזכור שמדובר בטיפוסים שמוכרים לכל אמריקאי, היות שלא מעט בני נוער עוסקים בעישון וויד כבר מהתיכון ועד למכללה. לאחר מכן הם צריכים לעבור לעולם האמיתי, להפסיק לעשן ולהתמסד. אז זה רק טבעי להשתמש בוויד ככלי יעיל  ליצירת מגוון מצבים קומיים שבהם הסטלן מתמודד מול העולם הרגיל והמרובע.

בביקורת הבאה אסקור שלוש קומדיות סטלנים או סרטי סטונרים משמעותיים בז'אנר: כאלו שאפשר לצחוק מהן גם בלי לעשן. הסרטים שבחרתי הם  טד, הלילה שלפני ו Smiley face. כל אחד מהסרטים האלו מייצג סוג קצת שונה של סרטי סטונרים. 

קראו עוד:

קומדיות ישראליות 3 קומדיות בולטות

עידן רונן – ראיון ר-ציני

אייל בריג -ראיון ר-ציני

טד  – קומדיית סטלנים והתבגרות

טד, סרטו של סת' מקפרלן (איש משפחה), הוא כנראה אחת מקומדיות הסטלנים המצליחות ביותר בכל הזמנים. ג'ון הילד הביע משאלה שדוב הצעצוע שלו יתעורר לחיים, הנס קרה והדוב התעורר. לאחר מכן אנחנו קופצים בזמן ורואים את החיים ששניהם מנהלים כ-20 שנה לאחר מכן. שניהם לא בוגרים וצמודים לבאנג במרבית שעות היום.

למעשה הם עדיין תקועים איפשהו בשנת 85, הבעיה מתחילה ברגע שג'ון (מארק וולברג) צריך לקדם את מערכת היחסים שלו עם החברה (מילה קוניס), אבל היא דורשת שהוא ייפטר מטד (מדובב על ידי סת' מקפרלן) שכל הזמן מדרדר אותו למצבים ילדותיים.

הסרט הוא שיר אהבה סטלני לילדות שרוב האנשים בגיל 30 עד 40 קצת מתגעגעים אליה, סרטים נוראיים משנות השמונים (פלאש גורדון) ומוזיקה מזעזעת לא פחות. למעשה הדרך היחידה של ג'ון להרגיש בבית היא לחזור לילדות שלו באמצעות היצמדות חסרת פשרות לבאנג. אני מעז להגיד שהאמירה בסרט היא שאנחנו עצלנים והילדות שלנו סיפקה לנו את התירוץ המושלם לאי עשייה. טד הוא דמות מדהימה, כזאת שהיא כל כך שבורה וחמודה בו זמנית, מהסוג שרוצים לחבק אותה ולעשן איתה בו זמנית.

אחת מהסצנות המעניינות ביותר בסרט היא זאת שבה טד עובד בסופר ופוגש את כוכב הסרט פלאש גורדון.

הלילה שלפני – קומדיית סטלנים לחג המולד

הלילה שלפני, סרטו של ג'ונתן לוין, הוא בעצם סרט סטלנים לחג המולד. העלילה עוסקת בשלושה חברים שיש להם מסורת לצאת למסיבה בערב לפני חג המולד, החלום שלהם הוא להגיע למסיבה השווה ביותר (זאת שהם אף לא מצליחים להיכנס אליה במשך שנים). המסורת התחילה כאשר איתן (ג'וזף גורדון לויט) איבד את הוריו בתאונה. זה היה הפתרון שלהם לנחם אותו.

אם מסתכלים מתחת לפני השטח מדובר על סרט התבגרות שמדבר על הפחד מהיציאה לעולם האמיתי איזק (סת' רוגן) עומד להפוך לאב, וכריס (אנתוני מאקי) הוא ספורטאי מצליח (לכאורה). הסרט הוא סוג של רכבת הרים קומית כזאת שמדלגת באלגנטיות מסצנות קומדיות וסטלניות לגמרי, לסצנות דרמטיות. 

הסצנה הבולטת ביותר בסרט היא זאת שבה איזק נמצא בהזיית סמים בזמן שהוא נמצא בכנסייה עם אישתו ההריונית.

רוב הסצנות די מצחיקות והשחקנים מצוינים. לסיכום אפשר לומר שמדובר בקומדיית סטלנים משובחת, כזאת שאפשר לראות אותה אפילו כמה פעמים.

להרשמה לניוזלטר

Smiley face – לא את כל קומדיות הסטלנים אפשר להבין

Smiley face  היא קומדיית סטלנים אמריקאית, כזאת שבאמת מרגישה מעושנת לאורך כל הדרך. אנה פריס מגלמת שחקנית מובטלת בשם Jane f שצריכה להגיע בזמן לאודישן שלה. עקב צריכה של עוגיות קנבאיס חזקות במיוחד הדברים משתבשים. מכאן היא מתחילה לצאת למסע שלם בזמן שהיא בהיי מטורף, אפשר להגיד שאין בסרט הזה חיבור הגיוני בין הסצנות, אבל הגיבורה גם לא ממש יודעת מה היא עושה או איפה היא נמצאת. ישנה אפילו סצנה משעשעת שבה היא מרגישה שהיא קרל מרקס ומנסה לארגן סוג של מרד פועלים.

אם אתם מחפשים סרט  שלא צריך לחשוב בו, או אפילו להבין מה קורה בו לכמה דקות, אז כנראה שזה הסרט המושלם בשבילכם.

לסיכום אפשר להגיד שקומדיות הסטלנים הן כיפיות במיוחד לערב שבו מעשנים קצת ורוצים להירגע, אולי בגלל שהם לא עושים חשבון, אולי זאת בעצם המהות של קומדיה מעניינת, לא לעשות חשבון לאף אחד ופשוט לנסות וליצור סיטואציות קומיות ללא גבולות.

להרצאות על קומדיה:

דרור, 0547454667

Comments

comments

מה חשבת?