בית החיות, קומדיית נונסנס קלאסית

אי אפשר לדבר על קומדיית נונסנס בלי לדבר על הסרט האלמותי של חבורת מונטי פיייתון, "הגביע הקדוש". בסרט זוג הורים קתוליים נשמע לציווי הוותיקן ומקיים את מצוות פרו ורבו בצורה קיצונית. השניים מביאים כל כך הרבה ילדים לעולם, עד שאחד התינוקות פורץ מהבטן של האם בנונשלנטיות מבלי שהיא תתרגש מזה בכלל.

זוהי דוגמה למה היא קומדיית נונסנס. קומדיית נונסנס (באנגלית – nonsense- שטויות), המכונה גם קומדיה סוריאליסטית או קומדיית אבסורד, זו קומדיה שמציגה מצבים, אירועים והתנהגויות שהם חסרי היגיון ולא מתיישבים עם השכל הישר. הומור סוריאליסטי עוסק בבניית ציפיות ואז מפיל אותן לחלוטין. אפילו דמויות שיש להן לכאורה סטנדרטים גבוהים ואמות מוסר מתערערות בשל מצבים בלתי צפויים. 

הומור סוריאליסטי צמח מתוך סוריאליזם, זרם באמנות שפעל בין שנות ה-20 לשנות ה-30 של המאה הקודמת. הסוריאליסטים שילבו בעבודות האמנות שלהם אלמנטים מפתיעים שאינם הגיוניים. כך למשל, ביצירה "התמדתו של זיכרון" הצייר סלבדור דאלי צייר שעונים נמסים. הסופר האנגלי לואיס קרול, הכניס את ההומור האבסורדי בספרו "אליס בארץ הפלאות". בספר מוצגים מרבה רגליים שמעשן נרגילה ועופות פלמינגו שמשתמשים ברגליים שלהן כמקלות קריקט.

קראו עוד

בן סטילר – סופה של הקריירה הקומית?

איתי לנטון – ראיון ר-ציני

מי היה טרבור מור, קומיקאי המערכונים שמת השבוע?

קומדיות נונסנס בקולנוע

מי שנחשבים כחלוצי קומדיית הנונסנס בקולנוע הם האחים מרקס. בשנות ה-30 הם היו מלכי הקומדיה האבסורדית, והציגו בסרטים שלהם משחקי מילים, סלפסטיק והומור שטותי ללא גבולות. בסרטים של האחים מרקס אף נושא לא נחשב כטאבו, והצמד הוכיח שאפשר לצחוק על הכל. חוץ מ"ברק ברווז" או "אגוזי הקוקוס" של האחים מרקס שאנחנו ממליצים לכם לראות, הנה עוד כמה סרטי קומדיות נונסנס מומלצות בקולנוע ובטלוויזיה:

עולה לראש – קומדיית נונסנס ישראלית

"ערוץ הכיבוד" קנה את תהילתו עם הלהיט "עור ברווז" בשנת 2016. מאז, צוות הקומיקאים דור מוסקל ("לידוי"), רותם קפלינסקי ("שקד פררה"), ועומר ריבק ("אסתמה") זוכים למיליוני צפיות בערוץ היוטיוב שלהם. כעת, השלושה מככבים בקומדיה הקורעת "עולה לראש" שתפיל אתכם מצחוק. כשהרכב הפופ המצליח בארץ פולט אמירה נגד הצבא, חברי הלהקה הופכים מיד לאויבי מדינה.

כדי לשקם את התדמית הבעייתית שלהם, הזמרים מתגייסים ללהקת היח"צ – להקה צבאית שמטרתה להגדיל את הפופולריות של צה"ל. האם הם יצליחו לשרוד בתנאים הנוראיים בצבא ולשמור על החברות שלהם? האם קשה יש רק בלחם? ואיך רותם סלע שמככבת בסרט מצליחה להיות מושלמת בכל מה שהיא עושה? צפו וגלו.

להרשמה לניוזלטר:

טיפשים בלי הפסקה – לחובבי ג'ים קארי


לויד כריסמס (ג'ים קארי) והארי דאן (ג'ף דניאלס) הם שני חברים טובים שחוכמה היא לא הצד החזק שלהם. לויד עובד כנהג מונית, ויום אחד הוא מתאהב בנוסעת שלו – מרי סוונסון (לורן הולי) שאותה הוא מסיע לשדה התעופה. כשמרי משאירה אחריה תיק עם מזומנים, לויד מחליט לעשות הכל כדי להשיב לה את התיק האבוד וכך להרשים אותה. הוא והארי יוצאים למסע להשבת התיק מבלי שהם יודעים שגנגסטרים מעורבים בסיפור.

אגב, השן השבורה של ג'ים קארי בסרט היא אמיתית. ג'ים שבר אותה כמה שנים לפני כן וכיסה אותה עם ציפוי חרסינה. כדי לגרום לדמות שלו להיראות מטומטמת, קארי החליט להסיר את הציפוי במהלך כל הצילומים. אין ספק שזה עשה את העבודה.

בית החיות – קומדיית נונסנס קלאסית

בית החיות משנת 1978 זכה במקום הראשון ברשימת 100 הסרטים המצחיקים ביותר של מגזין "בראבו", והתואר הזה בהחלט מוצדק. "בית החיות" מבוסס על החוויות של יוצרי הסרט מימי הקולג' שלהם. הוא עוסק בקבוצת סטודנטים אמריקאיים המשתייכים לבית אחווה מרדני שיוצא נגד המוסכמות של הקולג'. הסרט הופק בתקציב נמוך ביותר – 2.7 מיליון דולר, והוא הפך להיות אחד מהסרטים הרווחים ביותר בהיסטוריה.

זאת, אחרי שגרף יותר מ-141 מיליון דולר לאורך השנים. מבקר הקולנוע הידוע רוג'ר איברט, כתב עליו: "אנכרוניסטי, מבולגן ומלא באנרגיה. חלק מהשפעת הסרט נובעת משכבה של אנרגיה משוגעת. אבל הסרט הזה עשוי טוב יותר ומשוחק טוב יותר מאשר הבנו כשיצא. דרושה מיומנות על מנת ליצור צורה מוצלחת של קומדיה כזו, והדמויות משורטטות מעט יותר אבסורדיות ממה שהן צריכות להיות".

להזמנת הרצאות:

[email protected]

Comments

comments

מה חשבת?