"מה שקורה בצללים" הסרט מול הסדרה

יצאנו לבדוק: איך משתווה הגרסה הטלוויזיונית ללהיט הקאלט הניו-זילנדי?

ז׳אנר המוקומנטרי היה פעם רענן, גם בטלוויזיה וגם בקולנוע. כשסרטים כמו ״ספיינאל טאפ״ וסדרות כמו ״המשרד״ הופיעו לראשונה (למרות שלא היו הדוגמאות הראשונות לז׳אנר) הם היוו משב רוח מרענן לז׳אנר הקומדיה, עם דרך ההצגה המיוחדת שלהם, של דוקומנטרי פיקטיבי לחלוטין. היום הז׳אנר מוכר לכולם מסביב לעולם וכבר לא הדבר המיוחד שהוא היה פעם. אז איך מחזירים  את הרעננות לאותו ז׳אנר קומי וותיק? מוסיפים אליו ערפדים כמובן!

זה הקונספט שעלו עליו היוצרים הניו-זילנדים טאיקה וואיטיטי (״ת׳ור: רגנארוק״) וג׳מיין קלמנט (״Flight of the Conchords״) ב- 2014, עם סרטם המעולה ״החיים בצללים״. הסרט עקב אחרי רביעיית ערפדים לוזרים בניו-זילנד שנתנו לצוות צילום לתעד את חייהם אחרי המוות,שכללו מפגש ערפדים, ריב עם אנשי זאב ומלא דם. הסרט הפך ללהיט קאלט והומלץ על ידי עשרות חנוני קומדיה לחבריהם.

כמה שנים לאחר מכן, דיווחתי ממש באתר הזה על הידיעה שגרסה טלוויזיונית של הסרט נמצאת בפיתוח, הפעם באמריקה ולא בכיכובם של השחקנים המקוריים. אני הייתי סקפטי לגבי הגרסה הזו, כמו שאני סקפטי לגבי רוב הגרסאות המחודשות לדברים שאני אוהב. אבל הסדרה התבררה כממתק טלוויזוני כיפי ומדמם במיוחד. אך איך היא משתווה לסרט? הבה ונבחן זאת.

צוות השחקנים

בסרט המקורי מ-2014, כיכבו היוצרים וואיטיטי וקלמנט יחד עם מספר שחקנים ניו-זילנדיים פחות מוכרים והופעת אורח זכורה של רייס דארבי. הגרסה הטלוויזיונית מציגה קאסט מגוון יותר שכולל סוגים ומינים שונים של ערפדים וערפדיות ובני אדם. הדבר הראשון שהלהיב אותי לגבי הסדרה הוא ליהוקו של מאט בארי, שחקן וקומיקאי בריטי בעל יכולת יוצאת דופן לטיימינג קומי והגשת בדיחות, שמוכר לכם אולי מתפקידיו ב-The IT Crowd, Garth Marenghi's Darkplace, Snuff Box ועוד. בארי מגלם את לזלו,ערפד בריטי חרמן וחלקלק, אך לצידו יש גם קאסט שחקנים מאוד מוכשר הכולל את קיוואן נובאק בתור ננדור, ערפד אוטמני טיפש, נטשה דמיטרו בתור נדיה, ערפדית רוסייה חרמנית ועצבנית, ומארק פרוקש בתור קולין רובינסון, ערפד מסוג חדש ששואב האנרגיה מאנשים בכך שהוא משעמם או מעצבן אותם. בביתם בסטטן איילנד גר איתם גיירמו (הארווה גוליאן) ה-familiar של ננדור, שמשתרת אותו ואת שאר הערפדים מתקווה נואשת להפוך גם הוא לערפד. אליהם מצטרפים גם כוכבי אורח רבים כמו דאג ג׳ונס (״הלבוי״), ניק קרול (״קרול שואו״, ״ביג מאות׳״), ונסה באייר (״סאטרדיי נייט לייב״) ובפרק מיוחד אחד מספר ערפדים קולנועיים מוכרים מאוד. הקאסט המצויין המגוון עוזר לסדרה למצוא זהות משל עצמה.

הקומדיה

אבל מה לגבי הקומדיה עצמה? מה יותר מצחיק הסרט או הסדרה? אני חייב להודות שעם כל אהבתי לסדרה, לוקח לה קצת זמן להגיע לרמת הקומדיה של הסרט. הסרט קורע מצחוק, ומכיל הרבה יותר ציטוטים מצחיקים פר-מינט מאשר הסדרה, בעיקר בפרקים הראשונים. לכן, אין לי אלא לקבוע כי הסרט מצחיק יותר! 

הלב

אבל מה לגבי הלב? אותו דבר מיוחד שגורם לנו להרגיש מחוברים רגשית לדמויות שאנחנו רואים על המסך. הלב בסרט בא בעיקר דרך ויאגו, הערפד החמוד והנחמד, שמגלם וואיטיטי. אבל בסדרה הלב גדול וחזק יותר. יש לנו את גיירמו המסכן, שכל מה שהוא רוצה זה להפוך לערפד כמו שתמיד חלם. ויש לנו גם את דמות המשנה, ג׳נה, בגילומה של ביני פלדסטיין (״ליידיבירד״, ״חורשות את הלילה״), נערה ביישנית וחנונית בקולג׳ שנהפכת לערפדית ללא ידיעתה ומגלה בעזרתה של נדיה את הכוחות האמיתיים שלה.

סיכום

לסיכום, הגרסה הטלוויזיונית אולי לא מצחיקה באופן מיידי כמו המקדימה הקולנועית שלה, אבל היא עדיין סדרה ששווה להיכנס אליה בזכות הקאסט המעולה והחיבור הרגשי שהיא מציעה. ועם עונה שנייה בדרך, אין זמן כמו ההווה להתחיל לראות את העונה הראשונה.

Comments

comments

מה חשבת?