3 קומדיות מדע בדיוני ישראליות


לא מזמן דיברנו על קומדיות מדע בדיוני מצחיקות
, הפעם נדבר על קומדיות מדע בדיוני ישראליות מצחיקות!
בשנים האחרונות ישנה עלייה בהפקת סרטי מדע בדיוני בישראל, אולי זה קורה בגלל צמיחת הקהילה והחשיפה לתכנים איכותיים מחול, ואולי זה מפני שנמאס לקהל לראות סרטים דרמטיים שכוללים אבל וכיבוש. בכל מקרה, כיום קומדיות מדע בדיוני ישראליות כמעט הפכו לז'אנר לגיטימי בקולנוע הישראלי.

לשם כך בחרתי להתמקד בשלושה סרט מדע בדיוני ישראליים שכל אחד מהם מצחיק בצורה קצת שונה:
נקמתו של איציק פינקלשטיין (1993, אנריקה רוטנברג). בו הפנטזיה הופכת למציאות ולכלי נקמה משעשע.
המוסד (2019, אלון גור אריה), פרודיה פרועה על סוכני מוסד, סרטי ריגול וקולנוע מהאייטיז; ומורעלים (2011, דידי לובצקי) או כמו שאני קורא לו: זומבים, צחוקים וצבא ההגנה לישראל.

קראו עוד:

דיקטטורה בקומדיות: הומור שחור תחת דיקטטורה

3 קומדיות נעורים מומלצות שלא חייבים, אבל כדאי, להכיר

לא רק רוצחים בבניין | 3 קומדיות פשע רצחניות שכדאי להכיר

נקמתו של איציק פינקלשטיין (1993, אנריקה רוטנברג)


אם עוצמים את העיניים ומדמיינים איך זה לחיות בישראל עם שם כזה מגיעים למסקנה אחת, או שאתה נהפך לשר האוצר או שאתה נהפך ללוזר שלא יגיע לשום מקום. איציק (משה איבגי), בנקמתו של איציק פינקלשטיין, הוא לוזר שכולנו יכולים להזדהות איתו, מאלו שלא עשו צעד אחד קדימה מאז סיום התיכון, איכשהו הוא עדיין גר עם אימא שלו, לא מוצא אהבה ובאופן כללי מעורר הזדהות באמצעות הלוזריות הכנה שלו.
בדרך נס הוא פוגש מלאך כושל שרק הוא רואה אותו ומתחיל במסע הנקמה הגדול שלו (במורה, בבוס ובמפקד).
יש פה את הנוסחה הקלאסית של קומדיית מדע בדיוני – לוזר שמחפש נקמה, כזאת שרק תגרום לצד השני להגיד טעיתי. תדמיינו שהפנטזיה שלכם להתנקם בכל מי שפגע בכם הייתה מתאפשרת, זאת בעצם הגדולה של הסרט הזה, הוא מאפשר לנו להרגיש טוב, אבל בלי לקחת אחריות על המעשים שלנו.
במדינות אחרות קומדיית מדע בדיוני כוללת אפקטים, אבל אצלנו קומדיית מדע בדיוני ישראלית מתבססת על מעט אפקטים והרבה כעס ותסכול.

להרשמה לניוזלטר:


הסצנה הבולטת ביותר בסרט היא זאת שבה הוא חוזר לבית הספר היסודי שלו ומתעמת עם המורה שהשפילה אותו.

נקמתו של איציק פינקלשטיין

המוסד (2019, אלון גור אריה)

מהו בעצם המוסד? האם הוא מורכב מאנשים מבריקים או שמדובר רק באידיוטים רגילים שרק רוצים ללכת הביתה בלי להסתבך? אין מישהו מאיתנו שלא חלם להיות סוכן מוסד, כלומר עד שהוא גילה שלמות בעבודה. זה דבר שקורה כל הזמן בעבודה הזאת.
צחי הלוי מגלם סוכן מוסד כושל שצריך להציל את העולם. עד לפה זה נשמע רגיל, אבל יש משהו מיוחד שקורה בדרך, אני לא מדבר על העלילה הרומנטית. אלא על האהבה לקולנוע, כל מי שגדל על סרטי פרודיה משנות ה-80 כגון טיסה נעימה, ירגיש בבית. יש פה אפקטים לא רעים בכלל, כאלו שגרמו לי לתהות, אם היה אפשר לעשות את זה עד היום, למה זה לא קרה?

רציתי לבחור סצנה אחת שמייצגת את הסרט, אבל במקום זה בחרתי בטריילר, יש בו בעצם הכול- ביטחון כושל, פיצוצים ותחושה של סרט אקשן מוגזם מהאייטיז. במילים אחרות- הנוסחה לסרט מדע בדיוני שיכול להפוך לסרט קאלט.

המורעלים (2011, דידי לובצקי)

בסרט "מורעלים" דני (דוד שאול)  הוא ג'ובניק שנאלץ להילחם בזומבים. למעשה הוא מלמד אותנו מחדש על המושג "מורעלים". תמיד ראינו חיילים מורעלים שמקריבים את עצמם למען המולדת, אבל פה אנחנו מקבלים את תמצית החיים של כל חייל- מצידי שכל הבסיס הזה יישרף, אני הולך הביתה בסוף היום. מדובר בסוג חדש של מדע בדיוני ישראלי- יש פה דם, גופות ורציחות, אבל בניגוד לחדשות פה זה יותר משעשע וכייפי. בטריילר הקצר תוכלו לראות איך דני הופך ממנקה שירותים למחסל זומבים מיומן.

קומדיות מדע בדיוני ישראליות סיכום

סקרנו שלוש קומדיות מדע בדיוני ישראליות מעולות, כאלו שבהחלט שווה לראות אותן אפילו פעמיים.
אולי סרטי מדע בדיוני הם העתיד של הקולנוע הישראלי?
הרי אנחנו נמצאים בתקופה שבה הדור החדש של יוצרי הקולנוע מגלה מחדש את הקומדיה, ואין דרך טובה יותר ליצור קומדיה פרועה מאשר לקחת אלמנטים של מדע בדיוני ולשלב אותם במציאות הישראלית המופרעת.


להזמנת הרצאות או סטנדאפ:

Comments

comments

מה חשבת?